OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia to zbiór wytycznych dotyczących ubezpieczenia, jak również warunków przyznawania odszkodowania, czy też praw i obowiązków zarówno ubezpieczonego, jak i towarzystwa. Każdy klient otrzymuje OWU przed podpisaniem polisy, aby mógł się z warunkami dokładnie zapoznać.
Jednak zawiłość języka, kilkadziesiąt stron pisanych małym krojem pisma skutecznie odstrasza i decydujemy się na ubezpieczenie OC w ciemno – wierząc agentowi ubezpieczeniowemu lub utartym, reklamowym sloganom. Dopiero, gdy chcemy dochodzić o odszkodowanie, okazuje się, że zaczynają się schody. Pieniądze nie mogą zostać wypłacone albo jest to zbyt mała kwota, która nie wystarcza na naprawę szkody. Okazuje się jednak, że prawo jest po stronie ubezpieczyciela, bo wszelkie warunki były zawarte w OWU, które przecież my mieliśmy obowiązek przeczytać. No właśnie.
Na co zwrócić uwagę, czytając OWU w przypadku ubezpieczenia samochodu, ale również każdego innego?
- Co jest przedmiotem ubezpieczenia? W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego będzie to oczywiście samochód.
- Jaki jest zakres ubezpieczenia? Jeśli decydujemy się na dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie szyb albo ubezpieczenie AC, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowanie, a w jakich nie.
- Na jaką kwotę ubezpieczono samochód? W zależności od wysokości składki, może się różnić.
- Jakie są warunki szkody całkowitej? Ubezpieczyciele orzekają szkodę całkowitą, jeśli stwierdzą, że naprawa samochodu jest nieopłacalna, sprawdź kiedy mają do tego prawo.
- Jakie są prawa i obowiązki Ubezpieczonego i Ubezpieczającego? Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych nieporozumień, czy też sytuacji, w której któraś ze stron próbuje nadużyć praw.
Naprawdę warto poświęcić trochę czasu, aby dokładnie przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia. Śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że to od nich należałoby rozpocząć wybieranie oferty. Byłoby to jednak zbyt czasochłonne – zróbmy to więc przed podpisaniem polisy.