Cesja ubezpieczenia domu na bank

Cesja ubezpieczenia domu na bankObecnie żeby móc w szybki sposób stać się szczęśliwym posiadaczem domu lub mieszkania, najlepiej złożyć wniosek o kredyt. Pieniądze, jakie w ramach pożyczki przyzna bank, można szybko zainwestować we własne lokum- mieszkalne. Jest to opcja najbardziej możliwa z wszystkich przy obecnych zarobkach toteż tak dużo osób z niej korzysta.

Tym samym bank udzielający kredytu na budowę nieruchomości mieszkalnej lub jej zakup może zażądać zabezpieczenia w postaci cesji praw z polisy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji kredytobiorca zobowiązany jest ubezpieczyć mury budynku na wypadek zdarzeń losowych, niezależnie od tego czy lokal został zakupiony na rynku wtórnym czy pierwotnym. Jeśli odmówi tego, bank może nie wyrazić zgody na przyznanie kredytu.

Istnieją pewne różnice pomiędzy zakupem na rynku wtórnym, kiedy to obowiązek ubezpieczenia należy dopełnić w czasie, jaki wskazuje umowa kredytowa to jest na przykład w ciągu 3 miesięcy. Z kolei zakup na rynku pierwotnym wymaga na kliencie banku zawarcie umowy ubezpieczeniowej zaraz po tym jak uzyska on akt własności budynku mieszkalnego. Takie działania placówki udzielającej kredytu jest zrozumiałe z dwóch powodów: przedmiot kredytowania jest dużej wartości lub kredytobiorca jest mało wiarygodny.

Kredyt hipoteczny zabezpieczony przez cesję polisy na bank, powoduje, że w razie jakiegokolwiek wypadku bank otrzyma wypłatę odszkodowania. Nie jest ono wypłacane ubezpieczonemu, ponieważ zrzekł się on go na rzez placówki udzielającej kredytu. Wszystko odbywa się tak jak w przypadku zawarcia zwykłej umowy ubezpieczeniowej z tym, że konieczne jest dodatkowo sporządzenie umowy cesji w 3 egzemplarzach, potwierdzanych pieczęcią i podpisem przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W taki sposób dokonuje się także ubezpieczenia domu w budowie. Bank otrzymuje rekompensatę za wszelkie zniszczenia powstałe w wyniku pożaru, zalania, powodzi i innych zdarzeń losowych. Jednakże wszelkie dodatkowe ubezpieczenia na przykład od kradzieży w razie takiej sytuacji przyznają prawo do odszkodowania właścicielowi polisy. Niejednokrotnie kredytobiorca może wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem nieruchomości i cesją pozostawić w gestii banku, który współpracuje z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wtedy ten potrzebuje jedynie pełnomocnictwa od klienta.